Czy szef powinien ingerować w relacje między pracownikami?

Czy szef powinien ingerować w relacje między pracownikami?

Integracja w pracy nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Ludzie są bardzo różni, przez co nie każdemu jest się łatwo z każdym dogadać. Wymaga to wielu różnych umiejętności takich jak najprostsze kompetencje interpersonalne oraz pewna dawka inteligencji socjalnej. Trudno jest oczekiwać, aby wszyscy nasi pracownicy mieli spełniać wszystkie te wymogi, dlatego musimy czasami coś zdziałać. Zamiast liczyć, że wszyscy tak po prostu się polubią, to możemy po prostu wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować im integrację. Jest na to kilka sposobów, z czego najprostszym jest po prostu zorganizowanie spotkania firmowego.

Odgórne organizowanie spotkań integracyjnych

Współpracownicy spotykają się ze sobą przy różnych okazjach. Najczęściej umawiają się do pubów na wieczorny kufel piwa. Zwykle tworzą się bardzo wybiórcze hermetyczne grupy, mające tendencje do tego, aby bardziej dzielić niż łączyć. Jak więc powinien zareagować pracodawca? Czy powinien zrobić coś, co sprawi, że pracownicy poznają się lepiej. Dobrym pomysłem może tu być zorganizowanie spotkania integracyjnego, gdzie członkowie zespołu dowiedzą się więcej o sobie i będą mieli okazję, aby się zżyć. W końcu przykładem takiego spotkania jest wigilia firmowa. Można na niej spotkać większość pracowników danego miejsca, zwłaszcza tych, których z jakiegoś powodu nie mieliśmy okazji poznać wcześniej.

Wspólne wyjazdy

Czy wyjazd integracyjny to dobry pomysł? Zorganizowanie go jest trudniejsze niż zorganizowanie pojedynczego spotkania. Musimy mieć pewność, że nie będzie on kolidował z innymi zajęciami naszych pracowników. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić go w godzinach pracy, to napotkamy kilka poważnych problemów. Przede wszystkim będzie to oznaczało straty finansowe, które trudno będzie nadrobić. Nasi pracownicy będą więc czuć poważną presję i niektórzy mogą zgodzić się wziąć udział nawet jeśli w ich życiu prywatnym pojawiają się poważne przeciwwskazania.Oznacza to, że czasem lepiej ograniczyć się do zwykłych spotkać organizacyjnych niż porywać się z motyką na słońce. Jeśli wyjazd okaże się niewypałem, to jego uczestnicy będą musieli się męczyć przez cały czas jego trwania.

Więcej porad biznesowych znajdziesz na MentalWin.pl.