Zewnętrzny dysk twardy 2 TB. Ciekawa alternatywa dla przestrzeni w chmurze?

Zewnętrzny dysk twardy 2 TB. Ciekawa alternatywa dla przestrzeni w chmurze?

Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyły 2-3 płyty DVD, aby przenieść pomiędzy urządzeniami duże ilości danych. Dziś to coraz bardziej kłopotliwe, bowiem jeden odcinek serialu w rozdzielczości 4K może nie zmieścić się na taką płytę. A co z ważnymi dokumentami i zdjęciami? Co jest rozsądną i bezpieczną alternatywą dla przestrzeni w chmurze?

Przenośny dysk SSD jako alternatywa dla chmury?

Jeszcze do niedawna niewielki pendrive był bardzo popularny, bowiem pozwalał na szybkie przenoszenie danych pomiędzy komputerami lub innymi urządzeniami, oferując przy tym rozsądne transfery i pojemności. Na mniejsze pliki dobrym rozwiązaniem była i wciąż jest przestrzeń w chmurze. Przenoszenie niewielkich danych tj. dokumenty, pliki tekstowe, niewielkie prezentacje itp.. jest wygodne i mamy do nich dostęp praktycznie z każdego zgodnego urządzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy tam przenieść duże pliki, nie mamy dostępu do sieci, lub urządzenie, na którym chcemy te dane uruchomić nie jest podłączone do internetu. Wtedy idealnym rozwiązaniem staje się przenośny dysk SSD o pojemności 2 TB.

Taka pojemność, świetne transfery danych oraz kompatybilność z większością urządzeń m.in. z komputerami, smartfonami, telewizorami czy konsolami sprawia, że przenoszenie danych jest szybkie i bezproblemowe. Przykładowo dysk przenośny SSD Samsung T7 o pojemności 2 TB wystarczy, aby zapisać na nim całą bibliotekę filmów, muzyki lub gier. To pojemność kilku pamięci USB, a przewaga pod względem bezpieczeństwa i transferu danych jest nieoceniona. Zacznijmy jednak od gabarytów. Otóż wspomniany dysk SSD T7 ma metalową obudowę o wymiarach 85 x 57 x 8 mm i waży zaledwie 58 gramów. Bez problemu mieści się w kieszeni koszuli, spodni czy w damskiej torebce. To więcej, niż większość pamięci USB, ale wystarczy spojrzeć na prędkość odczytu danych – nawet 1050 MB/s – aby docenić przewagę dysku przenośnego SSD.

Dane zabezpieczone odciskiem palca lub silnym hasłem

Kolejną zaletą dysków zewnętrznych jest ochrona danych. Chodzi nie tylko o mocną obudowę jak np. w modelu Samsung T7 Shield, który oferuje ponadprzeciętną odporność na uderzenia czy upadek nawet z dwóch metrów, ale również o szyfrowanie danych. W modelu T7 Touch możemy chronić swoje pliki wykorzystując szyfrowanie AES 256-bit. Dane możemy odbezpieczyć błyskawicznie za pomocą odcisku palca – wystarczy przyłożyć go do wbudowanego czytnika, aby uzyskać dostęp do zawartości. W niewielkiej pamięci USB zastosowanie takich rozwiązań nie zawsze jest możliwe. Ważne projekty i dokumenty, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce? Samsung T7 Touch to odpowiednie rozwiązanie! Praca w trudnych warunkach i projekty „pod chmurką”? Postaw na T7 Shield!

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.