Czy buty mają wpływ na nasz wizerunek?

Czy buty mają wpływ na nasz wizerunek?

Czy w biurze patrzy się na buty?

Wiemy, że ubiór jest bardzo ważny w pracy, zwłaszcza gdy wymaga się od nas poważnego wizerunku. Jeśli nie jest to garnitur, to koszula i schludne spodnie już jak najbardziej są adekwatne do sytuacji. A co z butami? Pomijając sam fakt, że adidasy nie zbyt dobrze komponują się z garniturem. Czy kogokolwiek obchodzi, co mamy na stopach? Mogłoby się wydawać, że tak drobny element ubioru nie ma żadnego znaczenia. Przecież jak rozmawiamy z kimś, to patrzymy w oczy a nie na podłogę. No chyba że rozmowa nas bardzo stresuje i uciekamy wzrokiem. Do takiej sytuacji jednak nie powinno się dopuszczać, więc moglibyśmy przyjąć, że nie ma żadnego powodu, aby wzrok celował w obuwie. A jednak ludzie wciąż się oceniają przez ich pryzmat, co ma swoje plusy i minusy. Jak dokładnie do wygląda?

O czym świadczą buty?

Czy buty odzwierciedlają to, co w nas najważniejsze? Mówią coś o naszej pracowitości czy wartości? Ani trochę. Ale jak doskonale wiemy, w biznesie nie ma miejsca na sentymenty i bardzo ważną kwestią jest stwarzanie pozorów. Dlatego osoba w drogich butach sprawia wrażenie kogoś, kto albo już osiągnął sukces, albo jest na dobrej drodze, aby to zrobić. Nie chodzi jednak tylko o koszt naszego obuwia. Również jego styl ma znaczenie. Jeżeli nasze buty pasują do reszty stroju, to sprawiamy wrażenie kogoś, kto dba o szczegóły i ma poczucie estetyki. Takie cechy są bardzo ważne w pracy, która wymaga kreatywności. Na przykład u dekoratora wnętrz albo grafika komputerowego. Nie trzeba też chyba wspominać, że kreatywnego myślenia oczekuje się też od osób, które zajmują się negocjacjami.

Czy warto oceniać innych po wyglądzie?

Czy ocenianie innych po wyglądzie jest dobrym pomysłem? Nie, ale musimy liczyć się z tym, że na rynku pracy takie ocenianie jest na porządku dziennym. Nasz pracodawca będzie na nas patrzył przez pryzmat nie tylko liczby ukończonych szkoleń w naszym CV, ale też jak wyglądamy. Dotyczy to schludności, stylu oraz tego, czy umiemy dopasować odpowiedni ubiór do okazji.