Trzymanie się procedur kontra kreatywność

Trzymanie się procedur kontra kreatywność

Mówi się, że na obecnym rynku pracy potrzeba jak najwięcej kreatywnych pracowników. Zwłaszcza takich młodych, których jeszcze nie dopadło wypalenie zawodowe. Jak to faktycznie wygląda? Czy pracodawcy chcą naszej kreatywności, czy może jednak wolą, abyśmy ściśle trzymali się procedur? Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to, dlatego trzeba do zagadnienia podejść bardziej kompleksowo. Musimy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy oraz ustalić pewne granice kreatywności. Wszak nie wszystko, co jest twórcze, jest wartościowe i nie każdemu się musi spodobać.

Kreatywność. Pożądana cecha w pracy

Pracodawcy bardzo lubią kreatywnych pracowników. To właśni im zawdzięczają to, że firma nie stoi w miejscu. Dzięki własnej inwencji osób odpowiedzialnych za poszczególne działy możliwe jest wygrywanie z konkurencją i udowadnianie swojej dominacji na rynku. Należy jednak do swojej kreatywność podchodzić z rozsądkiem. Niekontrolowana kreatywność może nasz zaprowadzić w bardzo dziwne rejony i nie zostawić po sobie niczego wartościowe. Jak więc zarządzać własną twórczością? Najlepiej jest konsultować swoje działania z ekspertami lub przełożonymi. Sprawdźmy najpierw, czy nasza inicjatywa się przyjmie, a dopiero potem kontynuujmy pracę.

W pracy jak w sztuce

Porównajmy to sobie ze sztuką. Wyobraźmy sobie takiego Pablo Picasso, który zasłynął tym, że treść jego obrazów bardzo różniła się od rzeczywistości. Były całkowitym zaprzeczeniem tego, do czego przyzwyczaiły nas tradycyjne sztuki plastyczne. Czy to oznacza, że były gorsze? Nie. Przez wiele osób był uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów i właśnie na tym polegał jego geniusz. Na wychodzeniu poza schematy. Część osób powie, że jego obrazy są brzydkie i każdy potrafi tak narysować. Nie jest to prawdą, bo Picasso nie byłby w stanie tworzyć takich dzieł, gdyby najpierw nie opanował podstaw. Najpierw nauczył się malować zgodnie z tradycją, a dopiero później zaczął poza nią wychodzić. Tak właśnie powinno być w naszej pracy. Kreatywne myślenie jest ważne, ale niczego nie jesteśmy stworzyć, jeśli nie opanujemy najpierw podstaw.

o tym, czy kreatywności da się nauczyć, przeczytasz tutaj.