Czy monitoring w miejscu pracy jest legalny?

Czy monitoring w miejscu pracy jest legalny?

Monitoring w miejscu pracy jest jak najbardziej dozwolony, choć nie oznacza to, że można korzystać z niego bez ograniczeń. Pracodawca nie może umieszczać kamer w takich miejscach, w których mogłoby to naruszać prywatność pracowników.

Mowa więc oczywiście między innymi o toaletach. Jeśli pracodawca umieszcza kamery tam, gdzie pracownicy załatwiają swoje potrzeby filozoficzne, to popełnia bardzo poważne  wykroczenie.

Kiedy monitoring jest nielegalny?

Niestety obecne przepisy dotyczące monitoringu nie są satysfakcjonująco sprecyzowane. Dlatego czasem bardzo trudno określić, czy doszło do nadużycia czy nie. Musimy więc ograniczyć do znajomości prawa do prywatności.

Jeśli pracodawca wykorzystuje kamery do monitorowania postępów swoich podwładnych, to musi faktycznie spełniać ten cel. Jeżeli zaś monitoring służy mu do podglądania swoich pracowników, to jest to jawne nadużycie i takie zachowanie należy zgłosić.

Co zrobić, gdy podejrzewamy pracodawcę o nadużywanie monitoringu?

Co zrobić w sytuacji, gdy uważamy, że nasz pracodawca wykorzystuje monitoring do podglądania swoich pracowników? Zawsze w takiej sytuacji możemy zgłosić sprawę na policję. Mamy prawo do bronienia naszej prywatności nawet w chwilach, gdy wydaje nam się to niemożliwe.

Oczywiście zupełnie inną kwestią jest zakładanie monitora na prywatnej posesji. Tutaj znajdziesz informacje o tym, dlaczego warto to zrobić.