Kontakt wzrokowy w biznesie. Kilka ważnych zasad

Kontakt wzrokowy w biznesie. Kilka ważnych zasad

Kontakt wzrokowy w biznesie. O czym warto pamiętać?

Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny w naszych codziennych relacjach z ludźmi. Dotyczy to zarówno kontaktów prywatnych jak i zawodowych. Czasami wystarczy raz popatrzeć na kogoś krzywo, aby tę osobę zniechęcić do siebie. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, to w oczach widać ludzkie nastawienie do określonych spraw i do innych ludzi. Kiedy ktoś jest na nas wściekły, będzie marszczył brwi i mocno napinał mięśnie wokół oczu. Gdy ktoś unika kontaktu wzrokowe z nami, a jego oczy są wpatrzone w podłogę albo telefon, czujemy się zignorowani.

Nawet jeśli nie znamy teorii na ten temat, to wyczuwamy to podświadomie, co sprawa, że ten element komunikacji niewerbalnej zaczyna mieć wpływ na nasze życie. Powinniśmy więc o niego dbać, a zacznie się to przekładać na nasze relacje.

Patrzenie w oczy na spotkaniu biznesowym. Dlaczego jest takie ważne?

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest bardzo ważne w relacjach biznesowych. Jeśli spotykamy się z kimś, aby przeprowadzić ważną rozmowę, musimy dbać o zrobienie dobrego wrażenia. Wymaga to więc odpowiednio otwartego nastawienia do drugiej osoby i pewnej dawki pewności siebie. Osiągamy to odpowiednią mową ciała, tonem głosu, ale też oczami. Dzięki dobrej grze naszych oczu możemy sprawić wrażenie osoby otwartej, która niczego przed rozmówcą nie ukrywa. Nikt przecież nie chciałby wiązać się biznesowo z cwaniakiem, który od samego początku pokazuje, że ma nieszczere intencje.

Uwaga na wpadkę

Kiedy jesteśmy na spotkaniu biznesowym to łatwo popełnić gafę. Aby jej uniknąć powinniśmy kierować się pewnymi wskazówkami, powszechnie uznawanymi w życiu zawodowym. Jedna z takich reguł dotyczy proporcji. Szacuje się, że akceptowane jest, jeśli utrzymujemy kontakt wzrokowy przez 60-70% całego spotkania. Jeżeli będziemy utrzymywać go dłużej, nasz rozmówca zacznie czuć się niekomfortowo, a my wyjdziemy na osobę zbyt napastliwą.

Musimy uważać też, żeby nie patrzeć w nieodpowiednie miejsca. Jeżeli akurat przerywamy kontakt wzrokowy, to możemy spojrzeć gdzieś w bok, ale nasze oczy nie powinny wędrować po ciele rozmówcy. Zwłaszcza jeżeli, mielibyśmy zawiesić je w intymnych okolicach drugiej osoby takich jak krocze czy klatka piersiowa.

Jak ćwiczyć kontakt wzrokowy?

Ćwiczenia kontaktu wzrokowego bardzo często skierowane są do dzieci. Powodem tego jest fakt, że wszelkie sprawy związane ze społecznymi kompetencjami powinno się zauważać i wspomagać już od dzieciństwa. Wiela z nas jednak przenosi złe nawyki do życia dorosłego. Czy to oznacza, że jest już dla nas za późno? Na szczęście nie. Wciąż możemy stosować pewne techniki, które pomogą nam wyćwiczyć w sobie lepszą grę oczami.

Z pomocą przychodzą nam specjalne nagrania wideo, których celem jest ćwiczenie kontaktu wzrokowego. Zwykle na nagraniu jest osoba, znajdująca się na wprost nas, która wygląda, jakby na nas patrzyła. Działa to na nas psychologicznie i już od początku możemy poczuć dyskomfort. Chodzi o to, aby ten dyskomfort przełamać i naszą nową siłę przenieść do życia codziennego.