Small talk w pracy. Kilka praktycznych wskazówek
Small talk w pracy
Small talk jest dla wielu utrapieniem. Niektórzy starają się unikać go za wszelką cenę, a nawet nim gardzą. Prawda jest jednak taka, że bez niego nie zbudujemy relacji ze współpracownikami i jeśli się go nauczymy, to możemy tylko zyskać. Ci, którym przychodzi on naturalnie i przyjemnie, również powinni znać parę rzeczy w tym zakresie, aby móc zwiększyć swoje umiejętności.
Czym jest small talk?
Small talk, czyli dosłownie „mała rozmowa” oznacza krótką pogadankę na proste tematy. Moglibyśmy określić ją „rozmową o pogodzie”. Rozpoczynamy ją zwykle, gdy chcemy nawiązać interakcję z kimś, kto jest w naszym otoczeniu, mimo że nie mamy zbyt wielu wspólnych tematów ani głębokiej więzi.
Czy takie pogawędki są dla nas dobre?
Wiele osób jest przeciwnych stosowania small talku ze względu na jego sztuczność. Ale czy naprawdę jest on dla nas takim złem koniecznym? W 2016 roku w dzienniku „Social Psychologocial and Personality Science” pojawił artykuł profesora Oscara Ybarry. Zwraca on uwagę, że nawiązywanie relacji z ludźmi i podejmowanie z nimi krótkich rozmów wpływa na naszą inteligencję społeczną. Ona zaś przekłada się na pozostałe rodzaje inteligencji.
Do dzisiaj znaczna część osób uważa, że człowiek jest obdarzony jedną konkretną inteligencją, na podstawie którego można kategoryzować go jako głupi/mądry. Jest to niestety (albo na szczęścia) nieaktualne od kilku dziesięciu lat, ponieważ dzisiaj każdy psycholog zgodzi się, że człowiek jest obdarzony wieloma typami inteligencji. Badania naukowe stwierdzają również, że rozwijanie jednego typu inteligencji może przekładać się na pozostałe. Dlatego ważne jest dla nas, abyśmy starali się rozwijać wiele różnych umiejętności, a nie tylko te, które bezpośrednio pokrywają się z naszą pracą czy zainteresowaniami.
Jak prowadzić rozmowy w środowisku pracy?
Skoro wiemy, że small talk może być dla nas korzystny, to zastanówmy się, jakie tematy w nim poruszamy. Nie jest to żadnym odkryciem, że bezpiecznym tematem jest pogoda. Wiele rozmów w środowisku pracy zaczyna się od skomentowania tego, że znowu pada, albo jest piękne słoneczko. Zawsze też możemy prowadzić rozmowę na temat dzieł kultury czyli filmów, książek itp.
Skoro wykonujemy ten sam rodzaj pracy, to już mamy jeden wspólny temat. Możemy o tej pracy porozmawiać, ale jednak z wyczuciem. Jeśli będziemy za bardzo narzekać, to możemy zepsuć humor naszego rozmówcy i sprawić, że nie będzie miał zbyt dużej ochoty z nami rozmawiać. Starajmy się też unikać obgadywania. Nie komentujmy prywatnych wyborów życiowych innych pracowników za ich plecami, bo może się to bardzo negatywnie odbić na nas.